Zavedenie okamžitých platieb

Peniaze sú tu v rôznych podobách. Mince, bankovky, digitálne peniaze alebo peniaze, uložené na bankových účtoch. Mince a bankovky, takzvanú hotovosť, máme všetci v peňaženke. Ešte stále sa nimi dá platiť za tovar, či už v obchodoch s potravinami, s oblečením alebo aj v kaviarňach či reštauráciách. Mnohé obchody prijímajú aj platby kartou alebo inými prostriedkami. Poznáme dva typy fyzických platobných kariet, a to Visa a MasterCard. Visa bola rozšírenejšou platobnou kartou, ktorou ste nemali problém platiť aj v zahraničí. No začala sa však viac uprednostňovať MasterCard platobná karta.

 

platobná karta

 

Mnohé banky zavádzajú rušenie fyzických platobných kariet Visa. Neviem, z akého dôvodu, ale oni to rozhodne vedia. Banky sa na to špecializujú. Mnohí platíme použitím internetového prevodu z nášho osobného bankového účtu. Prevod je zdĺhavejším procesom, ktorý trvá aj dva dni. Jednotlivé banky si musia medzi sebou previezť sumu. Do pozornosti prichádza novinka, ktorú zavádzajú banky. Tou novinkou sú okamžité platby. To znamená, že keď urobíte prevod z vášho osobného bankového účtu, peniaze na druhom účte v inej banky by ste mali vidieť okamžite medzi prijatými platbami.

 

peniaze

 

Túto povinnosť okamžitých platieb musí vykonať každá jedna banka. Stalo sa to nutnosťou. Každá jedna banka túto podmienku musí splniť a aj vykonávať. Nemôže držať platbu u seba, ale musí ju hneď previezť na druhý účet do druhej banky. Tieto okamžité platby má zavedená Slovenská sporiteľa, Všeobecná úverová banka, Tatrabanka, no aj po novom Fio banka. Poznáte Fio banku? Je to veľmi nepovšimnuteľná banka, no napriek tomu, my v nej máme založený osobný bankový účet. Účet vo Fio banke je zadarmo. Máte však obmedzenia pri výbere hotovosti. Je jedno, akú banku používate, okamžité platby by mala zaviesť každá jedna banka. Informujte sa na tieto skutočnosti priamo vo svojej banke.