Učenie alebo hra

Deti sa rady hrajú. Keď ale príde na rad

škola, môže nastať problém. Učenie sa 

im zdá nudné a jednotvárne. Ako to zmeniť?

Jednoducho – hrajte sa a učte zároveň

Spestrite učenie hrou

Zdĺhavé memorovanie už dávno nie je IN

Časy, kedy jedinou možnosťou ako sa niečo naučiť bolo zdĺhavé sedenie za učebnicou, sú dnes minulosťou. Nie len metódy učenia v školách napredujú. Dnes je rodič ako – taký zároveň aj učiteľom pre svoje dieťa. Môžu za to povinnosti, ktoré si dieťa z vyučovania často nosí domov. Čo nestíha v škole, musí dopracovať doma. Stará známa násobilka či vybrané slová sú ešte dnes strašiakom pre nejedného žiaka.

 

Ako pomáhať deťom pri učení

Ak dieťa nepochopí učivo v škole, nastupuje rodič, na ktorom ostáva toto učivo svoje dieťa doučiť. Sadnúť za stôl a monotónne opakovať poučky, nie je šťastným riešením. Veľa detí reaguje negatívne a odmieta sa učiť v škole aj doma. Ako to teda robiť inak?

Jednoducho – hrajte sa! Deti hry milujú a v dnešnej dobe existuje nespočetne veľa možností ako sa hrať a učiť zároveň. Pri tomto type učenia odpadá stres z dieťaťa aj z rodiča. Učenie hrou je ľahšie zapamätateľné pre dieťa a podstatne zaujímavejšie. Ďalším bonusom je čas, ktorý s dieťaťom strávite. Nevníma ho ako povinnosť a pokračovanie vyučovania v domácom prostredí, ale ako čas strávený s Vami pri veselej činnosti. 

Zdĺhavé učenie v škole aj doma je pre deti stresujúce

Jednoduché, farebné a s úsmevom

Možno ste už počuli o Montessori. Toto učenie vymyslela Talianka Maria Montessori. Základom bola viera v to, že každé dieťa dokáže napredovať, pri správnom prístupe. Hlavným princípom je učenie založené na aktivite detí. Pomôcky k učeniu často pripomínajú hračky. Nenechajme sa ale pomýliť. Hra je v podstate učením. Využívané sú často kocky, látka, papier, guličky a mnoho iného. Táto metóda sa osvedčila natoľko, že dnes už aj na Slovensku fungujú škôlky či školy založené na princípoch Montessori pedagogiky.

Hranie a učenie ruka v ruke

Buďte kreatívny

Veselá matematika- určite poznáte hru človeče nehnevaj sa! Ak máte doma dieťa, ktoré sa nechce učiť počty, zahrajte sa túto hru. Ale z malou zmenou. Hádžte dvomi kockami. Dieťa bude musieť zrátať body na oboch kockách. Vizuálne mu pomôžu bodky, znázorňujúce hodnotu. Týmto spôsobom sa môže dieťa hrať a zároveň precvičovať počítanie.

Kreatívna slovenčina – máte doma problém s písmenkami. Skúste tento trik. Deti používajú fantáziu. Povzbudzujú ich nové možnosti pri jej využití. Ak im nejde písanie písmen, zahrajte sa na kreslenie. Stačí Vám na to múka. Dieťa si písmenká môže kresliť. Zároveň ich aj vyslovuje. Vznikajú tak pozitívne väzby, prepojujúce hovorené a písané písmeno. Túto hru môžete posunúť na vyšší level ak z napísaného písmena urobíte obrázok. Napríklad z písmenka O môže vzniknúť usmiaty smajlík alebo lienka. Učenie s deťmi býva pre niektorých vrcholom kreativity. Učenie hrou je zaujímavejšie a menej stresujúce tak pre rodiča ako aj pre dieťa. Prestaňme byť chvíľu dospelými a hrajme sa. Deti to určite ocenia.