Načo sa antigénové testy používajú

Testovanie je v mnohých krajinách čoraz dôležitejšie z dôvodu prebiehajúcej pandémie COVID-19. Antigénové testy sa teraz používajú na rýchle zistenie aktívnych prípadov vírusu a používajú ich mnohé zdravotnícke služby po celom svete. Tento typ testu sa líši od testov na protilátky, ktoré zisťujú, či sa už človek vírusom nakazil v minulosti. Vďaka rýchlej identifikácii aktívnych prípadov sú krajiny lepšie vybavené na prijatie potrebných opatrení na zabránenie šírenia vírusu. Testovanie je kľúčom k tomu, aby sme pomohli obmedziť vírus a nakoniec vyhrať boj proti COVID-19.

covid19

Testovanie je základným nástrojom v boji proti novému koronavírusu. Môže pomôcť identifikovať ľudí, ktorí sú aktívne infikovaní COVID-19, ako aj tých, ktorí mohli byť. Antigénové testy poskytujú rýchle výsledky a môžu byť dokončené v priebehu niekoľkých minút, vďaka čomu sú ideálne na testovanie vo veľkom meradle na viac ako jednom mieste. Na rozdiel od PCR testov sa antigénové testy nemusia posielať do laboratória na analýzu, takže výsledky môžu byť dostupné rýchlejšie. Vďaka tejto rýchlej dobe obrátky sú antigénové testy obzvlášť užitočné pri skríningu populácie na prítomnosť vírusu, pretože výsledky možno získať rýchlo, čo umožňuje, aby sa akékoľvek pozitívne prípady sledovali rozsiahlejším testovaním. Antigénové testy sú navyše vo všeobecnosti oveľa lacnejšie ako testy PCR, čo z nich robí životaschopnú možnosť testovania v širokom meradle. Antigénové testy sú však menej presné ako testy PCR, čo znamená, že je dôležité sledovať akékoľvek pozitívne výsledky spoľahlivejším testom PCR. Navyše akékoľvek negatívne výsledky z antigénu.

antigénove testy

Oplatí sa urobiť si antigénové testy?

Absolútne stojí za to urobiť antigénový test na kontrolu prítomnosti Covid-19. Je to najrýchlejší spôsob detekcie vírusu a môže pomôcť zastaviť jeho šírenie. Identifikáciou infikovaných pomáha predchádzať tomu, aby nevedomky prenášali vírus na iných. Antigénny test môže poskytnúť výsledky už za 15 minút, čo môže byť v niektorých prípadoch život zachraňujúci rozdiel. Testovanie antigénov je kľúčovou súčasťou procesu ochrany ľudí pred vírusom. Je to rýchly a spoľahlivý spôsob, ako zistiť, či je niekto infikovaný, a mala by sa mu poskytnúť primeraná lekárska starostlivosť.