Hry od narodenia

Deti sú vynaliezavé. Hrou si nadobúdajú nové vedomosti a zručnosti, ktoré môžu využiť neskôr, keď budú staršie. Máte malé dieťa, ktoré obľubuje hranie sa hračkami alebo sa hrá iným spôsobom?

 

Batoľatá

Maličké deti, batoľatá, sa hrajú tak, že začínajú loziť za hračkou. Lozia, štvornožkujú, až sa napokon naučia sedieť a chodiť. Je to forma ich zábavy ale aj naučenie sa niečoho nového. Pri batoľati pozeráme každú jednu novú skúsenosť, ktorú nám naše dieťatko predvádza. Každý deň je iný a dieťatko je stále aktívnejšie a aktívnejšie.

 

hravé dieťa

 

Deti do troch rokov

Deti, ktoré vedia už sedieť a chodiť sa veľmi radi hrávajú s rôznymi hračkami. Medzi hračky považujeme rôzne autíčka, bábiky, kuchynky, detské náradie, profesie, plyšové hračky či rôzne vkladačky a skladačky. Každou hrou je dieťa múdrejšie a aktívnejšie. Zbiera nové skúsenosti ako fungujú dané konkrétne hračky a zisťuje, ako sa s nimi môže zahrať.

 

Deti v materskej škole

Materská škola už je  aj trošku o povinnostiach. Musia sa naučiť nielen hrať s hračkami, ale aj počúvať pani vychovávateľky. Deti sa učia jesť príborom a ako vychádzať s inými deťmi v kolektíve. Deti sa najprv hrajú s jedlom, no začínajú sa učiť, že jedlo nie je na hranie, ale na jedenie.

 

exteriérová hra

 

Deti na základnej škole

Ak vaše dieťa ide do prvého ročníka na základnú školu, musí sa pripraviť na to, že už obdobie hrania skončilo. Nie síce úplne, no pribúdajú povinnosti s učením. Na základnej škole sa učia čítať, písať a počítať. Niektoré deti to zvládajú rýchlejšie, iným my rodičia musíme veľa pomáhať. Dieťa má už menej svojho voľného času na hranie sa s hračkami. Musí sa venovať domácim úlohám a učeniu. Poznáme množstvo hier, ktoré sa môžeme hrať so svojimi deťmi. Všeobecne sa rodičia málo venujú svojim malým ratolestiam a sú radi, keď majú chvíľu pre seba. Práve kvôli tomu mnoho detí majú už vo veľmi malom veku svoj vlastný mobilný telefón. Nie je to správne. Mali by sme svojim deťom venovať dostatok svojho voľného času. Poďakujú sa nám neskôr.