Nezařazené

Ako pestovať MUNGO fazuľky

Fazuľa mungo sa u nás používa najčastejšie na nakličovanie, teda na prípravu rastlinných klíčkov. Tento druh je plný vitamínov a iných zdraviu prospešných látok, takže tento spôsob spracovania je v podstate najrozumnejší. Podobne ako ostatné druhy fazule, však aj tento dá tepelne upravovať. Chutí výborné v šalátoch, alebo súčasť rizota. Aj keď tieto fazuľky pochádzajú z omnoho teplejších oblastí, pri troške snahy sa dajú úspešne dopestovať aj v našich klimatických podmienkach.

mungo
 
Naše druhy fazule u nás vysievame priamo do pôdy. predpestovanie priesad, by bolo v tomto prípade naozaj zbytočné. Ak však hovoríme o mungo fazuliach, priesady sú nevyhnutnosťou.  Fazule si nechajte najprv naklíčiť. Urobte tak až koncom marca, najneskôr začiatkom apríla. V priebehu štyroch až piatich dní sa objavia prvé klíčky a následne aj lístky. Potom ich zasaďte do hliny. Dajte si pozor, aby ste nepoškodili slabé korienky. Všetky listy musia ostať nad povrchom substrátu.
 
Sadeničky umiestnite na slnečné a teplé miesto. ideálna je napríklad južne orientovaná parapetná doska. Počas dňa sa im snažte zabezpečiť teplotu okolo osemnástich až dvadsiatich dvoch stupňov Celzia. Počas noci, by mala byť teplota v miestnosti o niečo nižšia. Môžete stiahnuť kúrenie, alebo nechať pootvorené okno. Dajte si však pozor na to, aby na sadeničky príliš neťahalo, alebo aby neboli umiestnené v prievane.
 
Na vonkajší záhon ich môžete presadiť v druhej polovici mája. V tomto čase, by už vonku nemali hroziť prízemné mrazy, alebo výrazne chladnejšie nočné teploty. Pokiaľ by sa počasie pokazilo a v tomto období, by vonku ešte nebolo najteplejšie, s výsadbou radšej počkajte až na začiatok júna. Tento druh fazule potrebuje pre rast vyslovené teplo. aj tie najnižšie poklesy teplôt, môžu mladé rastlinky závažne poškodiť.

soja
 
Fazuliam nájdite slnečné miesto, dobre chránené pred priamym vetrom. Pôda by mala byť bohatá na živiny a nie príliš ťažká. Nezabudnite na pravidelnú zálievku a dostatočnú oporu aby sa po nej mohli rastliny ťahať.